Djeca zbog pogrešne terapije liče na vukodlake

Zbog pogrešne terapije 17 djece u Španiji iskusilo je abnormalni rast dlaka, sindrom sličan “sindromu vukodlaka”, odnosno hipertrikozu.

Djeca iz Kantabrije, Valensije i Granade razvila su simptome nakon što su dobila terapiju za liječenje stomačnog oboljenja, koja je uključivala i lijek za tretiranje alopecije, saopćili su nadležni.

– Čelo moga sina, obrazi, ruke, noge i šake prekriveni su dlakama – rekla je majka jednog djeteta koje je primilo pogrešnu terapiju.

Zalihe lijekova za koje se mislilo da sadrže tablete lijeka omeprazol ustvari su sadržavale minoksidil, koji stimulira rast dlaka.

Prvi slučajevi prijavljeni su u julu, ali je špansko ministarstvo zdravstva naknadno ustvrdilo da je pošiljka lijekova za tretiranje ćelavosti pogrešno označena i u transportu pomiješana s lijekovima za stomačne probleme.

Roditeljima je rečeno da će se kod djece stanje popraviti narednih sedmica kada višak dlaka otpadne, a nove neće rasti.

Dnevni avaz