Mnogi roditelji ubijenih koje smo sretali svakog 25. maja, godinama, na Slanoj Banji, više nisu među živima. Grobove njihove djece posjećuju mlađi, komšije, prijatelji, od kojih neki možda nisu ni rođeni kada se zločin dogodio.
Almasa Hadžić/Foto: Ahmet Bajrić – Blicko
Groblja na Slanoj Banji, tačnije Aleja mladosti u Tuzli, i danas su bila mjesto gdje je rijeka Tuzlaka, ali i njihovih prijatelja iz mnogih gradova Bosne i Hercegovine, dolazila da se pokloni mladićima i djevojkama Tuzlaka koji su prije 29 godina ubijeni na Tuzlanskoj kapiji.
Od granate neprijateljske Armije Rs, ispaljene sa Ozrena, 71 je ubijen, a prosječna starost ubijenih je bila oko 23 godine.
Rodbina ubijenih na Slanoj Banji bila je tu od ranog jutra. Narukvice od cvijeća, zagrljaji praćeni suzama onih kojima je Aleja mladosti, svake godine, obavezno mjesto susreta i čudna tišina kojom se približavate svakoj meti, slika su današnjeg sjećanja na ubijenu tuzlansku omladinu.
Mnogi roditelji ubijenih koje smo sretali svakog 25. maja, godinama, na Slanoj Banji, više nisu među živima. Grobove njihove djece posjećuju mlađi, komšije, prijatelji, od kojih neki, možda, nisu ni rođeni kada se zločin na Kapiji dogodio.
Kao i ove godine, mezar Adnana Alispahića, sina rahmetli Nure Alispahić, posjetile su njene Srebreničanke, kao i jedina kćerka Suada, koja je jutros stigla iz Sarajeva sa kćerkom i unukom.
Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić, ministar u Vijeću ministara Sevlid Hurtić, delegacije Vlade i Skupštine Tuzlanskog kantona predvođene Irfanom prisjetili su se danas ubijenih na Kapiji čitanjem Fatihe i odnošenjem pošte. na drugi način, kao i polaganjem cvijeća Halilagića i Žarka Vujovića, kao i gradonačelnika Tuzle dr. Zijada Lugavića.
Bili su tu i brojni predstavnici političkog i javnog života Tuzle, TK i BiH, predstavnici boračkih udruženja i drugih nevladinih organizacija, učenici osnovnih i srednjih škola, ne samo iz Tuzle već i iz drugih gradova TK.