Imami i mualimi, poglavari i dušobrižnici naših džemata, na mjestima kolektivnih okupljanja muslimana Bošnjaka van domovine, rade častan i odgovoran posao, izjavio je danas reisu-l-ulema Islamske zajednice Husein-ef. Kavazovića u Tullnu u Austriji na svečanosti dodjele murasela imamima i mualima i davanju saglasnosti predsjednicima izvršnih odbora džemata.
On je rekao da je sretan i zadovoljan što ima priliku da bude na ovakvom skupu, jer Bošnjake to čini ponosnim, “uzimajući u obzir sve kroz šta je prošao naš narod i naša Islamska zajednica”.
– Na ovako svečan i dostojanstven način mi kao građani Evrope u srcu jedne od njenih članica, Republike Austrije, pokazujemo punoću našeg nacionalnog i vjerskog identiteta – rekao je Reisu-l-ulema.
Sloboda i pravna sigurnost
Naložio je da, integrisani u ovo evropsko društvo, iskoriste slobodu i pravnu sigurnost koju im je nudila Austrija, da sačuvaju svoj vjerski identitet i svoju identitetsku vezu sa tradicijom u kulturi naroda kojem pripadaju, kao i sa svojom maticom Bosnom i Hercegovinom.
– Ovo je ceremonija na kojoj ću vam uručiti murasalu i time prenijeti autoritet i povjerenje na vas, kako biste, prije svega, mogli tumačiti islam i njegovu primjenu u okviru naše tradicionalne islamske prakse – rekao je Reisu-l. – ulema.
Murasela je dokument kojim reisul-ulema povjerava imamu, hatibu i muallimu da u njegovo ime predvodi džematske obrede na određenom području i brine o duhovnom stanju vjernika.
– Moralne vrijednosti zajednice općenito i vjernika pojedinačno zavise od svojevrsnog duhovnog vodstva, koje imam, hatib i muallim dobijaju na ovaj način. Ispunjavanjem ovog važnog mandata, nosioci murasale treba da pomognu vjernicima da dublje shvate sebe i svoj odnos prema drugima. Ispravno vođenje ljudi u vjeri može podstaći duhovni rast kod pojedinca i podstaći ga da preispita svoje postupke i težnje – objasnio je reisu-l-ulema.
Istakao je da je rukovođenje muslimanskom zajednicom obaveza koju su imali i glasnici u svojoj misionarskoj misiji, te da je to vođenje zasnovano na pravdi, znanju i moralu.
Prema njegovim riječima, prisustvo imama i mulala u zajednici unosi sigurnost i nadu, posebno u delikatnim vremenima i društvima u kojima se preispituju i preispituju vjekovni tradicionalni obrasci života.
– Imami i mualimi, posebno u zajednicama dijaspore, često su jedini čuvari nacionalne tradicije i kulturnih vrijednosti. To je tako, jer oni najbolje poznaju tradiciju i kulturu svog naroda. Oni prenose znanje i mudrost novim generacijama i pomažu u oblikovanju etičkog okvira u zajednici. Ne radi se samo o podučavanju vjerskih obreda, već i o moralnim principima i svakodnevnim životnim odlukama. Imami i mualimi su tu da ohrabre pripadnike zajednice da slijede istinu, da kritički razmišljaju o svemu oko sebe i da izgrade vlastito razumijevanje svijeta u kojem žive – rekao je Reisu-l-ulema.
U svom obraćanju govorio je i o dosljednosti i usklađenosti riječi i prakse imama i muallima u kontekstu jačanja povjerenja zajednice i motivisanja njenih članova da dosljedno slijede taj postulat.
– Važno je da imami i mualimi podstiču otvorenu i iskrenu komunikaciju u džematu. Na ovaj način otvara se dijalog i razmjena ideja. Sa svim džematlijama se mora postupati fer i dostojanstveno – poručio je on.
Govorio je i o tome da istine treba prilagođavati vremenu i mjestu, pružajući vjernicima mogućnost da kroz mudrost i lijepu riječ, uz razumijevanje savremenog konteksta i bosanske islamske tradicije, uče i produbljuju svoje znanje, te da odgovornost imama i vođa džemata zahtijeva transparentnost, konsultacije i olakšavanje života vjernika u granicama vjere.
Svečanost dodjele murasela imamima i mualima i davanje saglasnosti predsjednicima džemata. Moje
– Moramo biti svjesni svoje odgovornosti za izgovorenu ili neizgovorenu riječ, za činjenje ili nečinjenje. Odluke koje donosimo moraju biti jasne i transparentne i ne smiju se donositi same do zore, bez konsultacija sa drugim poglavarima džemata – rekao je Reisu-l-ulema.
On je istakao da je odgovorno upravljanje zajednicom ključno u njenom očuvanju i siguran način da se ona izgradi kao jaka, solidarna i pravedna.
– Svaka osoba nam je važna. U svijetu koji se brzo mijenja, imamov poziv na jedinstvo i zajedništvo, na solidarnost i dobro je od ključne važnosti. Od nas se to očekuje. Na nama je da otvorimo oči svom narodu i učinimo ga svjesnim kuda vode podjele i posebni interesi, bilo da se radi o slijeđenju vjerskih običaja i tradicija ili o promjenama u kulturnoj paradigmi i identitetu našeg naroda. Među muslimanima moramo prepoznati one koji su iskreni i odani vrijednostima, odlučni, hrabri i uporni, i sa njima graditi našu zajednicu. Nikada ne gubimo iz vida Božiju obećanu pomoć muslimanskoj zajednici – rekao je Reisu-l-ulema.
Čast i odgovornost
Na kraju je rekao da je prihvatanje Murasele velika čast i odgovornost.
– Vaša posvećenost i poznavanje vjere, zajedno sa vašim moralom i sposobnošću da ohrabrite druge da čine dobro, čine vas pastorima i vođama u vašim zajednicama. Nadam se da će vaše vođenje i zaštita naše zajednice donijeti bereket, mir i dobro svima. Biti imam i muallim znači preuzeti veliku odgovornost, ali je i prilika da se utiče na ljude na pozitivan način. Neka vam Allah podari snagu, strpljenje i mudrost u ovoj važnoj misiji – zaključio je reisu-l-ulema Kavazović.