29/03/2024 2:17

Nova pobjeda “Zmajica”, pala i Turska

Košarkašice BiH, u okviru 2. kola Grupe C Eurobasketa, danas su odmjerile snage sa selekcijom Turske.

Nakon velike pobjede nad Belgijom dan ranije (70:55), izabranice selekora Gorana Loje su danas slavile rezultatom 64:54 (8:17, 18:10, 18:11, 10:26).

Prva četvrtina je protekla u znaku BiH, riješili smo je sa 17:8 u našu korist. Na žalost veliki pad se desio u naredne dvije gdje nam ništa nije polazilo za rukom.

Nakon vodstva Turkinja 44:38 nakon treće četvrtine, u posljednju ulazimo odlično, proradile su Džons, Gajić, Babić, Džombeta.., a nakon nekoliko minuta pravimo seriju 13:0, te u jednom momentu vodimo 57:46.

Dvocifreno vodstvo su naše igračice iskoristile te na kraju slavile rezultatom 64:54, iako je par minuta prije kraja Turska prišla na 60:54, ali nije imala snage i kvaliteta za novi preokret.

U našem timu najefikasnija je bila Džonkel Džons (izašla ranije zbog pet prekršaja) sa 22 poena, Matea Tavić je dodala 14, Nikolina Babić je ubacila 10, a Marica Gajić sedam poena.

Kod Turske se istakla Gulkan (Gulcan) s 15 koševa.

Naredni meč naš tim igra protiv Slovenije 20. juna (12 sati).

Četvrta četvrtina

40. Velika pobjeda “Zmajica”. Bilo je problema, ali rezultat je najvažniji – 64:54.

39. Sada je 62:54.

39. Džons je napravila petu ličnu grešku.

39. Sve bliže smo pobjedi, sada je devet razlike.

39. – Trenutno je 58:51.

37. Imamo i dalje sigurnih devet razlike.

36. Sad je 58:49 za BiH.

36. Vodimo 57:47!

35. Odlazimo na 55:44, nakon poena Delić.

34. Džons ponovo pogađa za 53:44. Djelujemo nezaustavljivo u ovim trenucima.

33. Sada Babić pogađa za 51:44!

33. Nakon koševa Gajić, i Džons pogađa, vodimo 48:44!

32. Vraćamo se u igru! Gajić polaže za 44:43.

31. Počeo je posljednji period, smanjili smo na 44:41 koševima Marice Gajić.

Treća četvrtina

30. Džons u zadnjem šutu promašuje tricu, Turska vodi nakon trećeg perioda 44:38.

29. Džombeta smanjuje na 44:38. Ima još mnogo da se igra, utakmica je potpuno otvorena.

28. Ponovo gubimo loptu, potom promašujemo dva napada u nizu. Danas nam ništa ne polazi za rukom.

28.  Turkinje povećavaju vodstvo, bh. košarkašice mnogo promašuju. Sada je 44:36.

27. Tavić je iskoristila oba slobodna bacanja, sad je 41:36 za Tursku.

26. Turska podiže vodstvo na 41:34. Ovo nije dobro.

Turska  je mnogo bolja u drugom dijelu utakmice

24. Tavić smanjuje na 37:32.

24. Novi poeni Turkinja i sada odlaze na 37:30.

22. Turska vodi 35:30, u problemima smo.

21. Turkinje su preokrenule na 30:27. Sad je jasno da nas čeka veoma teška utakmica do kraja.

21. Počela je treća četvrtina.

Nakon prvih 20 minuta naša najefikasnija igračica je Džons s 10 poena, dok je Tavić ubacila sedam.

Druga četvrtina

Kraj prvog poluvremena, BiH vodi 27:26.

20. Smanjuju Turkinje na 25:24.

19. Vodimo sad 24:22 nakon poena Gajić.

18. Prilazi Turska na 22:20, nervoza u našem timu je očita.

Dosta neizvjesna utakmica u Strasburu

17. Smanjuju Turkinje na 22:19 nakon serije 9:0.

14. Vodimo 22:10, trojka Nikoline Džebo!

13. Džons mora izaći iz igre jer je sakupila već tri faula.

12. Džons pogađa oba slobodna bacanja za 19:10.

12. Smanjuju Turkinje na 17:10 preko Onar.

11. Počela je druga četvrtina.

Prva četvrtina

10. Koristimo posljednji napad u prvom periodu i povisujemo vodstvo na 17:8 zahvaljujući dvojci Džons.

10. Džons pogađa slobodna bacanja, vodimo 15:8.

8. Turkinje prave mini seriju, sad je 14:8.

7. Vodimo 14:4, odličan start Zmajica.

5. Naše su povisile vodstvo na 10:2 nakon poena Džons i Babić.

5. BiH vodi 4:2.

3. Vodimo 3:0 nakon trojke Tavić.

1. Utakmica je počela, prvi napad pripada BiH.

U bh timu vlada veliko zajednišstvo

Košarkašice Bosne i Hercegovine, nakon velike pobjede nad favoriziranom Belgijom (70:55) u 1. kolu Grupe C Eurobasketa, danas će u 2. kolu snage odmjeriti sa selekcijom Turske u dvorani Rhenus Sport, u Strasburu.

Dok je naša selekcija slavila historijsku pobjedu na turniru na kojem smo nastupili prvi put nakon 22 godine posta, Turkinje su poražene od Slovenki u našoj grupi rezultatom 72:47, i zato nemaju pravo na kiks protiv Zmajica.

Sudije današnjeg meča su Maj Kazuko Forsberg (Danska), Marek Mukelčik (Mukelcik) (Slovačka) i Esperanza Mendoza Holgado (Španija).