28/03/2024 22:13

Velika Britanija na “crnu listu” mora staviti Dragana Čovića

“Međunarodni odgovor na Čovićev opstrukcionizam bio je i slab i spor. On ne pokazuje znake promjene kursa i odlučan je da vodi antidemokratsku politiku. Čovićeva politika predstavljaju jasnu i očiglednu opasnost za funkcioniranje države Bosne i Hercegovine.

Velika Britanija bi trebala uvesti sankcije Draganu Čoviću, uključujući zamrzavanje imovine i zabranu putovanja prema režimu sankcija za Bosnu i Hercegovinu. Samo odlučan odgovor Velike Britanije i drugih velikih sila na Zapadu može zaustaviti destruktivnu politiku koju vode tvrdolinijaški političari poput Čovića”, napisao je dr. Hamza Karčić u najnovijoj analizi za britanski think tank Rusi.

On ističe da je separatizam Milorada Dodika dobrano zaustavljen. Dva su razloga za to – globalne značajne promjene izazvane agresijom Rusije na Ukrajinu, te sankcije koje su mu uvele Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija. Zvanični London je na svoju “crnu listu” stavio i predsjednicu entiteta Rs Željku Cvijanović.

“Zapravo, odgovor SAD i Velike Britanije bio je jedina smislena reakcija na Dodikov separatizam”, ističe Karčić.

On ističe i da je “ruska invazija na Ukrajinu razotkrila da Dodik nije jedini proruski akter u Bosni”.

“Lider bosanskih Hrvata i čelnik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ, stranke bosanskih Hrvata Dragan Čović je još jedan veliki proruski političar u zemlji. Njegovu ulogu prvi je osvrnuo bosansko-američki naučnik Jasmin Mujanović još 2017. godine, kada je malo analitičara primijetilo ovaj trend.

Čović je 2020. godine izjavio da je ‘nažalost, malo ruskog utjecaja u Bosni'”, piše dr. Karčić.

On podsjeća da, kada je počeo ruski napad na Ukrajinu, Čović nije osudio invaziju.

“Zatim, kako su širom Evrope odjeknule osude, Čović je pokušao – neubjedljivo – promijeniti kurs. U nastavku proruskog raspoloženja, Čović i njegov HDZ nedavno su glasali protiv zakonodavne inicijative da BiH uvede sankcije Rusiji. Čovićeve i Dodikove politike toliko su se uskladile po nizu pitanja da je njihovo političko partnerstvo čvrsto kao kamen – i ono koje ozbiljno narušava funkcioniranje Bosne i Hercegovine.

Zajedno s najvišim hrvatskim političkim snagama, Čović se zalagao za reformu izbornog zakona koja bi dovela do veće segregacije i dalje institucionalizirane etničke podjele u već podijeljenom društvu u BiH. Iako ima ogroman utjecaj u zemlji, Čović nastoji proširiti svoj nadzor nad Federacijom Bosne i Hercegovine i nad institucijama na državnom nivou. Posebno želi osigurati da mu je gotovo zagarantirano mjesto u tročlanom predsjedništvu zemlje. Lobiranje Čovića i najviših hrvatskih političkih lidera za reformu izbornog zakona bilo je toliko intenzivno da su uspjeli ovo političko pitanje uokviriti kao jedno od najhitnijih u zemlji s nizom drugih izazova. Mnogi posmatrači su zabrinuti da je Čović bosansko-hrvatski ekvivalent entiteta Rs”, stoji u analizi dr. Karčića.

On dalje objašnjava da je pritisak Zapada propao, ali je “Čović promijenio brzinu”.

“Dok je Dodikov separatizam za sada na čekanju, Čović je podigao ulog. Bio je duboko ogorčen kada su raspisani izbori zakazani za oktobar, izjavljujući da je sada na stolu opcija teritorijalne reorganizacije BiH”.

Dr. Karčić navodi i da je lider bh. Hrvata činio sve što zna da onemogući finansiranje izbora.

Ne samo da nije uspio već je i Delegaciju EU u Sarajevu natjerao da počne prozivati stranku kojoj je na čelu.

Sada, smatra Karčić, vrijeme je da se “crna lista” Velike Britanije proširi na Čovića i krug njemu odanih ljudi raspoređenih po institucijama BiH.

Politički.ba

Pretplatite se na BH-Reporter

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Dobrodošli na BHReporter

Izgleda da upotrebljavate program za blokiranje oglasa. Sadržaj našeg portala za sve čitatelje je u potpunosti besplatan. Stoga, jedini izvor prihoda našeg portala su oglasi koji omogućava kontinuiran i neometan rad redakcije te osiguravaju nezavisno i nepristrasno novinarstvo.