Damjan Vidović na Danu Policije RS. MUP RS
Damjan Vidović na Danu Policije RS. MUP RS

Damjan Vidović smijenjen s čela Specijalne policije ZDK, prebačen u Žepče

U Ministarstvu unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona došlo je do određenih kadrovskih premještaja, a među njima je i razrješenje Damjana Vidovića, dosadašnjeg komandira Specijalne jedinice MUP-a ZDK.

Ova informacija bi mogla proći kao rutinska kadrovska promjena da se ne odnosi upravo na Vidovića, koji je bio u središtu pažnje javnosti zbog prisustva svečanosti povodom Dana policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, održane u aprilu u Centru za obuku u Zalužanima kod Banjaluke.

Njegovo prisustvo događaju izazvalo je niz reakcija u bosanskohercegovačkoj javnosti. Iz MUP-a ZDK tada su saopćili da je “uobičajena praksa” da pripadnici policije prisustvuju sličnim ceremonijama na poziv domaćina, no ta izjava nije ublažila kritike.

Od danas će Damjan Vidović biti raspoređen u Policijsku upravu Žepče, a njegovo dotadašnje mjesto komandira Specijalne jedinice preuzima Samir Valentić, samostalni inspektor MUP-a ZDK.

Premještaj se u policijskim krugovima tumači kao pokušaj smirivanja situacije i reakcija na pritisak javnosti, iako iz MUP-a ZDK nije dato zvanično objašnjenje o razlozima ove kadrovske odluke.