Prim.dr.med.sci Senada Husarić
Specijalista interne medicine,
Subspecijalista endokrinologije i dijabetologije
DIJABETES
– Kako bi objasnili jednostavno šta je šećerna bolest ili dijabetes mellitus?
Dijabetes je metabolička bolest koja za posljedicu ima neprimjereno povišene razine glukoze u krvi koje mogu uzrokovati akutne i hronične komplikacije. Ima nekoliko tipova dijabetesa. Od svih osoba koje imaju dijabetes, preko 90 % ima tip 2 dijabetes, potom slijedi tip 1. Ostali oblici dijabetesa su rjeđi, a to su gestacijski dijabetes (koji se javlja u trudnoći), MODY dijabetes, neonatalni dijabetes, sekundarni dijabetes koji nastaje kao posljedica drugih endokrinih bolesti, upotrebe lijekova kao što su na primjer kortikosteroidi ili nakon operacije pankreasa (gušterača). Najčešći oblik dijabetesa tip 2, je kombinacija poremećaja koji uključuje prisustvo inzulinske rezistencije i nedovoljnu sekreciju inzulina.
– Zašto dijabetes tip 2 sada ima pandemijske razmjere?
Urbanizacija, modernizacija, nedostatak vremena, loše prehrambene navike doveli su do promjena životnog stila, koji je sada više sjedelački i sve više je osoba sa prekomjernom tjelesnom masom. Postoje jasne veze da načina života, neaktivnost i gojaznost doprinose nastanku dijabetesa. Riziko faktori za nastanak tip 2 DM mogu se podijeliti na nepromjenjive i promjenjive. Nepromjenjivi su nasljeđe(porodična istorija T2DM), godine (dob preko 45 godina) spol i etnička pripadnost. U posljednje vrijeme promjenjivi faktori su uvelikoj mjeri odgovorni za nastanak dijabetesa, a to su nepravilna prehrana, fizička neaktivnost, prekomjerna tjelesnamasa i gojaznost. Gojaznost uzrokuje inzulinsku rezistenciju i česta je kod osoba s dijabetesom tipa 2. U većem riziku su i žene koje su rađale krupnu djecu i one sa policističnim ovarijalnim sindromom.
– Kada posumnjati da se radi o dijabetesu, koji su to simptomi?
Kod umjereno povišenih vrijednosti glukoze u krvi osoba može biti bez simptoma. Uobičajeni simptomi koji se javljaju su učestalo mokrenje, noćno mokrenje , pretjerana žeđ, pojačanaglad, slabost/umor, zamagljen vid, gubitak na tjelesnoj masi, sporo zarastanje rana, urinarne infekcije, infekcije kože i svrbež.
– Može li se dijabetes tip 2 ikada izliječiti.
Ne postoji lijek za dijabetes tipa 2 koji ga može potpuno izliječiti. Međutim studije pokazuju da je moguće, u početnim fazama bolesti, promjenom prehrane, fizičkom aktivnošću i gubitkom težine postići i zadržati normalne razine šećera u krvi bez lijekova. To ne znači da je bolest potpuno izliječena nego da se adekvatnim životnim stilom drži pod kontrolom.
– Kako se liječi tip 2 dijabetes
Terapijski pristup liječenju dijabetesa je holističan i individualan za svakog pacijenta i treba biti planiran tako da postigne ciljnu glikemijsku, lipidnu i kontrolu krvnog pritiska te redukciju tjelesne mase kod gojaznih osoba, s ciljem da se preveniraju oštećenja ciljnih organa, razvoj mikro i makro vaskularnih komplikacija dijabetesa. Terapija podrazumjeva nefarmakološke i farmakološke mjere. Već smo spomenuli da je prva linija terapije dijabetesa nefarmakološka, odnosno modifikacija životnog stila što podrazumijeva pravilnu prehranu (individualiziranu medicinsku nutritivnu terapiju i redovnu fizičku aktivnost (150 min/sedmično). Farmakološke mjere uključuju upotrebu lijekova koji mogu biti oralni (tablete) i injekcioni (ne inzulinski hipogikemici i inzulini). U večini slučajeva ovi lijekovi mogu se međusobno kombinovati.
Zdravstvena ustanova, Specijalna bolnica
Medical Institute Bayer
Alekse Šantića 8, 75000 Tuzla, BiH
Endokrinologija
Prim.dr.med.sci Senada Husarić,
Specijalista interne medicine
Subspecijalista endokrinologije i dijabetologije
Telefon: 035 309 100, 035 309 123
Mail: info@mib.institute