Dodikova secesionistička politika dobila je “crveni karton” u Evropskom parlamentu, rekao je danas u objavi na Platformi X Dženan Đonlagić (DF), delegat u Domu naroda Parlamenta BiH.
„Dana je puna podrška institucijama Bosne i Hercegovine da svoj rad završe u skladu sa zakonom.
Potezi Dodika i institucija entiteta RS su državni udar. Ja sam to jasno i glasno rekao pred poslanicima Evropskog parlamenta. Secesionistička politika nema podršku.
Ovo su kristalno jasne poruke koje smo jučer i danas čuli od većine poslanika na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta u Strazburu.
Kao član delegacije Parlamentarne skupštine BiH sa sjedištem u Strazburu, iznio sam stav da je sada na Tužilaštvu BiH i SIPA-i da u skladu sa zakonom urade svoj dio posla da počinioce rušenja ustavnog poretka države privedu pravdi.
Primjetno je bilo i da su među rijetkim europarlamentarcima koji nisu direktno osudili secesionističke poteze Dodika i njegovog okruženja ostali zastupnici HDZ-a Željana Zovko i Tomislav Sokol.
“Nedostajao im je fudbal” i pričali su o Izbornom zakonu i takozvanom “legitimnom predstavljanju”. Njihova priča je doživjela debakl i ostala je na marginama plenarne sjednice ovdje u Strazburu.
“Država Bosna i Hercegovina će iz svega toga izaći još jača, a entitet RS nikada neće biti slabiji”, napisao je Đonlagić.

