Konaković: Sistemsko ubijanje. N1

Konaković na otkrivanju “Cvijeta Srebrenice”: Ljudi su sistematski ubijani samo jer su nosili drugo ime

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković obratio se danas u Beču prilikom otkrivanja “Cvijeta Srebrenice” u ovom gradu.

– Zahvaljujem se na mijenjanju rasporeda i prilici da govorim, jer mi idemo odmah nazad u BiH. Nismo htjeli propusitit priliku da govorimo ovdje. Prvo zbog poruke koju šalje ovaj spomenik zbog simbolike i mjesta na kojem se nalazi, drugo zbog ljudi koji su uložili velike napore da se ovo realizuje – poručio je na početku obraćanja.

– Na današnji dan prije 34 godine je uspostavljena tzv. skupština sprskog naroda u BIH, za predsjednika je izabran osuđeni ratni zločinac Momčilo Krajišnik. Na istoj sjednici osuđeni ratni zločinac Radovan Karadžić je dao do znanja da su spremni svoje ciljeve postići putem sile i straha – ističe ministar vanjskih poslova BiH.

Podsjetio je na obećanja data narodu Srebrenice neposredno pred genocid.

– Ovo mjesto i spomenik će zauvijek cijeli svijet podsjećati da je Srebrenica 16. aprila 1993. godine Rezolucijom UN-a proglašena zaštićenom zonom. Koliko je bila zaštićena danas najbolje svjedoči potočarska dolina šehida u Srebrenici”.

Dodaje da su ljudi ubijani zbog toga što su nosili drugo ime.

Kaže da se radi o “porazu čovječanstva”.

– Genocid nije samo bh. bol i rana nego teret i mrlja na obrazu cijelog civiliziranog svijeta. To je bio poraz čovječanstva i međunarodne zajednice koji su mogli to spriječiti i govorili su “nikad više”.

– Mi moramo očuvati istinu i prenositi je na naše i buduće generacije. Ovo prijateljstvo sa Austrijom i ovakvo prijateljstvo duboko cijenimo. Uvijek postoje pojedinci i grupe koje nas pokušavaju povući nazad. Pojedinci, čak i institucije slave zločince i mržnju. To nije samo poraz nego prijetnja našoj zajedničkoj budućnosti – kazao je Konaković.