Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sastao se jučer, sa državnim ministarstvom u Saveznom ministarstvu vanjskih poslova Njemačke Serap Güler, na marginama 80. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u New Yorku.
Tijekom razgovora ministar je zahvalio Njemačkoj na dosljednoj podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kao i na snažnoj podršci europskom putu naše zemlje. Naglašena je važnost nastavka njemačkog angažmana u podršci reformskim procesima, posebno u kontekstu složenog unutrašnjeg uređenja BiH i potrebe za pronalaskom domaćeg političkog kompromisa.
Ministar Konaković je državno ministarstvo Güler upoznao s trenutnom političkom situacijom u Bosni i Hercegovini, uključujući izazove koje predstavljaju secesionističke izjave i djelovanje bivšeg predsjednika entiteta RS Milorada Dodika, te istaknuo potrebu za snažnijim angažmanom međunarodnih partnera u očuvanju ustavnog poretka i stabilnosti zemlje.
U osvrtu na ekonomske odnose, ministar Konaković je naglasio da Njemačka ostaje jedan od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera u Bosni i Hercegovini, te izrazio očekivanje da se bilateralna suradnja dodatno intenzivira, posebno u oblastima održivog razvoja, energije i klimatske politike.
Razgovarano je i tehničkim pripremama za početak pristupnih pregovora, uključujući imenovanje pregovaračkog tima, kao i interesa Bosne i Hercegovine za sudjelovanje u novouspostavljenom Instrumentu za sigurnosnu akciju za Europu (SAFE), s ciljem jačanja odbrambenih kapaciteta i doprinosa europskoj sigurnosti.
Državna ministrica Güler potvrdila je da Njemačka ostaje snažno posvećena europskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Dodala je da je na vlastima Bosne i Hercegovine odgovornost da provedu reforme i ispune obaveze koje stoje pred zemljom na europskom putu, uz podršku partnera koji vjeruju u stabilnost i napredak regije, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.