Na današnjoj sjednici: Vlada RS usvojila uredbu o prebacivanju radnika iz državnih u enitetske institucije

Vlada RS usvojila je danas “Uredbu o postupku preuzimanja sudija, tužilaca i uposlenika koji imaju prebivalište u RS, a zaposleni su u Sudu BiH, Tužilaštvu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH”.

– Ovim propisom, u skladu sa Zakonom o neprimjeni zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, uređuje se postupak preuzimanja sudija, tužilaca i radnika koji imaju prebivalište u Republici Srpskoj i koji su zaposleni u navedenim institucijama – navode iz Vlade RS.

Shodno navedenom, navedena lica mogu podnijeti zahtjev za „premještaj na rad u Ministarstvo pravde Republike Srpske, uključujući Agenciju za upravljanje oduzetom imovinom, Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, Centar za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske, Tužilaštvo Republike Srpske, Tužilaštvo Republike Srpske sudova i tužilaštava u Republici Srpskoj, te Sudske policije Republike Srpske“.

– Dakle, Uredbom je propisana procedura preuzimanja posla u navedenim institucijama, od podnošenja zahtjeva i dokaza koji se moraju priložiti uz obavezu resornog ministarstva da preuzme lica i rasporedi ih na odgovarajuće radno mjesto. Time se stvara pravni okvir koji će omogućiti osobama koje su bile zaposlene u Sudu BiH, Tužilaštvu BiH i VSTV-u BiH da pređu na nova radna mjesta u institucijama Republike Srpske, čime će se osigurati kontinuitet njihovog radnog statusa i prava, te im se obezbijediti zaštita od pravnih posljedica koje bi mogle nastati zbog nepoštovanja važećeg Zakona o neprimjenjivanju zakona i Zakona o Ustavu BiH Uredio Vladu RS.