Stjepan Bošković, gradonačelnik Sroca (Foto: Stolac.city)
Stjepan Bošković, gradonačelnik Sroca (Foto: Stolac.city)

Stočani uputili pitanja gradonačelniku koji tvrdi da Bošnjaci nisu diskriminisani i ukazali na niz problema

Povodom izjave gradonačelnika Stoca Stjepana Boškovića (HDZ) koji je kazao da Bošnjaci u Stocu nisu ugroženi reagovali su Stočani okupoljeni oko inicijative “Stolac glasno”.

Kažu da osjećamo obavezu da javno iznesu činjenice i postave pitanja koja jasno pokazuju suprotno.

Ova pitanja, ističu, nisu proizvod političkih kampanja, nego odraz stvarnog stanja i svakodnevnog iskustva bošnjačkih građana Stoca.

U nastavku prenosima njihova pitanja koja su upućena gradonačelniku Stoca:

Zašto samo šest Bošnjaka od ukupno 120 zaposlenih radi u gradskoj administraciji?

Zašto nema niti jednog Bošnjaka na poziciji direktora ili zamjenika direktora javnih ustanova?

Zašto u JU Radimlja nema zaposlenih Bošnjaka?

Zašto u Elektroprivredi HZHB nema zaposlenih Bošnjaka?

Zašto u Pošti nema zaposlenih Bošnjaka?

Zašto u JU Centar za kulturu i sport nema zaposlenih Bošnjaka?

Koliko je Bošnjaka zaposleno u Komunalnom Stolac od ukupnog broja zaposlenih?

Koliko je Bošnjaka zaposleno u vatrogasnoj službi od ukupnog broja zaposlenih?

Zašto uloga predsjedavajućeg GV Stolac nije profesionalizirana?

Zašto ne date pravo Bošnjacima na harem?

Zašto odbijate primiti na razgovor predstavnike Bošnjaka Stoca?

Zašto ne posjećujete bošnjačke mahale?

Zašto prisvajate državnu imovinu?

Zašto bošnjačke mahale nemaju javnu rasvjetu, vodovod i asfalt?

Zašto ne rješavate problem divljih deponija?

Zašto ste pored rijeke Bregave, nacionalnog spomenika Badanj, na poljoprivrednom zemljištu, odlučili odlagati smeće i napraviti gradsku deponiju mimo zakona?

Zašto šutite na ilegalno iskopavanje šljunka iz korita rijeke Bregave?

Zašto ne dozvoljavate razvoj Stoca i odbijate Bošnjacima dozvole za rad na infrastrukturnim objektima koje su uredno kupili?

Zašto ste uknjižili Koštanu bolnicu u vlasništvo Grada?

Zašto ne prisustvujete obilježavanjima Dana državnosti i Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine?

Zašto ne dolazite na bajramske koncerte i ramazanske programe, iako uredno dobijate pozive?

Šta ste Vi, zajedno sa svojom političkom strankom, konkretno uradili za Bošnjake Stoca u proteklom mandatu?

Kada ćete prestati voditi politiku pragmatičnih laži i postati gradonačelnik svih građana?

Zašto nema bosanskog jezika na služenoj web stranici grada Stoca?

Šta je sa nazivima ulica u gradu Stocu?

“Stolac Glasno ne vodi političku kampanju, naš cilj djelovanja je rješavanje problema koji muče sve građane Stoca, a najviše Bošnjake. Stolac je grad svih nas – na zemlji Kamenih spavača mora biti mjesta za sve. Nećemo prestati upozoravati na sistemsku diskriminaciju i boriti se demokratskim sredstvima protiv aparthejda koji traje decenijama u ovom gradu”, kazali su.

Podsjetimo, Stjepan Bošković smatra da Bošnjaci u Stocu nisu diskriminisani kao što tvrde.

Smatra i kako se Stolac nalazi u mirnim političkim vodama i da je spomenuti narativ “proizvod neformalnih skupina i određenih pojedinaca”.