Svečana ceremonija. Fena
Svečana ceremonija. Fena

U kasarni “Zaim Imamović” u Pazariću zakletvu položilo 257 vojnika

Centar za osnovnu obuku Komande za obuku i doktrinu organizovao je danas u kasarni “Zaim Imamović” u Pazariću svečanu ceremoniju povodom završetka “Osnovne vojne obuke 32. klase” i prijema u profesionalnu vojnu službu u Oružane snage Republike Srpske. Republike Srpske. Bosna i Hercegovina. i Hercegovine.

Zamjenik načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH) za resurse general-major Mirsad Ahmić rekao je da je danas, nakon polaganja zakletve, u vojnu službu primljeno 257 kandidata.

– Centar za osnovnu obuku organizuje ovakvu svečanost 32. put i predstavlja kapiju za prijem mladih u Oružane snage BiH. Ponosan sam što su ovoga puta pokazali posvećenost i volju da pripreme i obuče novu klasu vojnika, da izvrše zadatke koje smo pred njih postavili. Biti vojnik je čast i ponos – rekao je Ahmić.

Napominje da je danas u službu primljeno 49 djevojaka, što znači da Bosna i Hercegovina implementira zahtjev u vezi sa rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda “Žene, mir i sigurnost”.

Jačanje borbene gotovosti

Kako je rekao, Oružane snage BiH će ove godine dobiti ukupno 1.046 novih vojnika, koji će ispunjavati obaveze koje su preuzeli u ovoj godini, odnosno ciljeve jačanja operativne spremnosti, ali i kadrovske menadžment. .

Ahmić dodaje da Oružane snage BiH u narednoj godini namjeravaju obučiti i opremiti oko 1.250 novih vojnika. Ističe da je, zahvaljujući promociji služenja vojnog roka, u posljednje dvije godine odaziv mladih ljudi da se priključe Oružanim snagama Bosne i Hercegovine dobar.

– U ovoj godini već smo primili drugu klasu vojnika, kao i značajan broj podoficira i oficira. Radimo dobar posao regrutacije kadrova u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, u saradnji sa našim školama, organizacijama civilnog društva, ali i u aktivnostima Oružanih snaga Bosne i Hercegovine koje se provode u našoj zemlji u cilju podrške građana. – pojasnio je Ahmić.

Dalja obuka

Komandant Centra za osnovnu obuku Oružanih snaga BiH i komandant Kasarne “Zaim Imamović” pukovnik Ševal Isaković ističe da je ponosan na starješine Centra koji su svojim znanjem i iskustvom rukovodili obučiti 257 kandidata 32. klase za služenje vojnog roka, kao i kandidate koji su uspjeli ispuniti sve ciljeve i postati pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

– Osposobljavaju se za prvi nivo vojnih vještina i ulaze u operativne jedinice Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, gdje će daljom obukom biti spremni za izvršavanje svih zadataka u skladu sa Zakonom o odbrani Bosne i Hercegovine. Centar za osnovnu obuku nastaviće rad na analizi kandidata 31. i 32. razreda, te stvaranju i pripremi uslova za prijem kandidata 33. razreda na osnovnu obuku, što bi trebalo da bude realizovano u drugom kvartalu 2025. godine – Isaković rekao je.