Adnan Mehonić
Adnan Mehonić

Veliki uspjeh bh. naučnika: Adnan Mehonić sa samo 39 godina postao redovni profesor na prestižnom UCL-u

Bosanskohercegovački naučnik Adnan Mehonić ostvario je još jedan izuzetan uspjeh u međunarodnoj akademskoj karijeri. U 39. godini života imenovan je u zvanje redovnog profesora na University College Londonu (UCL), jednom od najuglednijih univerziteta na svijetu.

Raditi na UCL-u predstavlja uspjeh sam po sebi, ali postati redovni profesor na ovoj instituciji prije navršene 40. godine rijetkost je i veliko priznanje koje svjedoči o kvalitetu naučnog rada, istraživačkim rezultatima, inovacijama i međunarodnom ugledu koji je Mehonić izgradio tokom proteklih godina.

Na Univerzitetu su naveli da je Mehonić unaprijeđen u zvanje profesora nanoelektronike i elektroničkih materijala. Njegova istraživanja usmjerena su na razvoj energetski efikasne nanoelektronike i funkcionalnih materijala, s posebnim fokusom na memristivne uređaje koji objedinjuju memoriju i računarsku obradu podataka za potrebe nove generacije računarskih sistema inspirisanih radom ljudskog mozga. Istovremeno je i suosnivač te glavni tehnološki direktor kompanije IntrinSic Semiconductor Technology, nastale kao spin-off kompanija UCL-a.

Mehonić je javnosti u Bosni i Hercegovini poznat kao jedan od najuspješnijih domaćih naučnika u oblasti nanoelektronike i umjetne inteligencije. Klix.ba je još 2021. godine pisao o njegovom uvrštavanju na prestižnu listu MIT Technology Review “35 Innovators Under 35”, kojom se odaju priznanja mladim tehnološkim inovatorima čiji rad ima potencijal da mijenja svijet. Na toj listi ranijih godina našli su se i osnivači Googlea Larry Page i Sergey Brin, osnivač Facebooka Mark Zuckerberg te brojni drugi istaknuti tehnološki lideri.

Godinu kasnije Mehonić je za Klix.ba govorio o svom radu na razvoju umjetne inteligencije kroz nanoelektroniku, ali i o važnosti ulaganja u nauku. Tada je istakao da je završio Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, nakon čega je školovanje nastavio na UCL-u, gdje je magistrirao i doktorirao.

U intervjuu je naglasio da Bosna i Hercegovina ima kvalitetne naučnike i da naučna dijaspora može predstavljati važan most za jačanje međunarodne saradnje i razvoj domaće akademske zajednice.

Mehonić je autor više od stotinu naučnih radova, nosilac je više patenata iz oblasti memristorske tehnologije te jedan od istraživača koji rade na razvoju novih generacija računarskih čipova za primjenu umjetne inteligencije.

Tokom dosadašnje karijere dobio je niz međunarodnih priznanja, među kojima se izdvajaju izbor na MIT-ovu listu najperspektivnijih mladih inovatora i istraživačka stipendija Kraljevske inženjerske akademije Velike Britanije.