Vlasti Hong Konga uništile 19.000 ptica

Vlasti Hong Konga su u srijedu uništile 19.000 ptica, uglavnom pilića, nakon što je otkrivena ptičija gripa kod peradi uvezene iz kontinentalne Kine. Bivša britanska kolonija, koja je ponovo pripala Kini, odlučila je da zabrani u toku tri sedmice uvoz peradi s kontinenta. Virus H7N9, nova vrsta ptičije gripe koja je ubila više od 170 osoba otkako se pojavila u 2013. godini, otkrivena je u uzorcima uzetim od 120 pilića uvezenih iz Huizhua.

– Brzi testovi su pokazali da su ovi pilići nosioci virusa H7N9 – kazao je ministar zdravlja Hong Konga Ko Wing-man.

bhreporter/Fena