13/05/2024 22:28

Zmajevi slavili u Nur Sultanu: Golovima Prevljaka BiH zadržala šanse za baraž

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je Kazahstan s 2:0 u meču kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine, a Zmajevi su slavili zahvaljujući golovima Smaila Prevljaka u 25. i 66. minuti.

Početni pritisak Kazahstana kao da je iznenadio Zmajeve, a prvi put domaćem golmanu naša selekcija zaprijetila je u 11. minuti. Tada je Stas Pokatilov odbranio šut glavom Miroslava Stevanovića.

Pet minuta kasnije izabranici selektora Ivayla Peteva dobro su kombinovali preko desne strane, a loptu je poslije dodavanja Stevanovića preko gola poslao Smail Prevljak.

Bugarski stručnjak, uprkos brojnim otkazima i administrativnim problemima (nedobijanje viza op.a), ostao je vjeran svojoj taktici, pa su najbolji bh. fudbaleri i danas zaigrali u formaciji 3-5-2 sa Ćivićem, Kovačevićem i Ahmedhodžićem u zadnjoj liniji.

Iako u prvom dijelu prvog poluvremena bh. fudbaleri nisu uspjeli napraviti veliku šansu, u 25. minuti stigli su do vodstva. Odličan centaršut Stevanovića u mrežu domaće selekcije glavom je pospremio Smail Prevljak i tako potvrdio da odlična golgeterska forma u dresu belgijskog Eupena nije slučajnost.

Do kraja prvog dijela Edin Džeko je imao nekoliko pokušaja glavom, no kapiten Zmajeva nije uspio naći put do mreže, a vrijedi izdvojiti i pokušaj Eldara Ćivića iz slobodnog udaraca sa same ivice šesnaesterca kojeg je izborio Prevljak.

Kada se sabere i oduzme, Zmajevi su na pauzu otišli sa zasluženim vodstvom.

Početak drugog poluvremena bio je dosta sličan startu utakmice. Kazahstanci su nastojali kreirati pritisak na zadnju liniju našeg tima, no dosta bolje smo reagovali u odnosu na prvi dio.

Pokatilovu smo zaprijetili u 51. minuti, prvo Amer Gojak, a potom i Džeko, koji je sa ivice šesnaesterca loptu poslao pored lijeve stative gola domaće selekcije.

U 62. minuti Gojko Cimirot je propustio realizovali veliku šansu za našu selekciju, a dvije minute poslije Pokatilov zaustavlja šut Džeke poslije odlične solo-akcije našeg kapitena.

Da se nalazi u odličnoj formi Prevljak je potvrdio u 66. minuti nakon što se dobro snašao i pogodio bližio ugao domaćeg golmana. Bio je njegov peti gol u dresu nacionalnog tima, a Dijamantu 24. asistencija.

Mogao je najbolji bh. napadač u narednim minutama popraviti i svoj golgeterski bilans, no nije imao sreće. U rasponu od minute prvo je pogodio prečku nakon što je loptu skrenula domaća odbrana, a nakon kornera kojeg je izborio njegov pogodak spriječila je stativa.

Do kraja susreta kazahstanski selektor je pokušao da sa izmjena osvježi svoj tim i tako uspije smanjiti rezultat, no on se nije mijenjao pa su Zmajevi poslije 692 dana upisali prvu pobjedu u zvaničnim susretima, što je i prvi trijum Peteva u oficijelni susretima.

U sudijskoj nadoknadi Kazahstanci su pogodili mrežu našeg tima, ali je Davide Massa poništio taj gol zbog faula nad Ibrahimom Šehićem.

Reprezentaciju BiH za tri dana očekuje novi važan duel kada gostuje u Lavovu kod Ukrajine, koja večeras od 18 sati gostuje kod Finske.