16/01/2025 0:37
Search
Close this search box.

I kaktusi se u Americi se suše zbog toplotnog talasa

Kaktusi u botaničkoj bašti u Feniksu u američkoj saveznoj državi Arizona osušili su se zbog velikih vrućina posljednjih dana, prenosi Anadolu.

Rekordno visoke temperature u Arizoni uticale su i na uvjete u botaničkoj bašti, objavio je američki “CNN”.

Kimberli Mekju (Kimberlie McCue), naučnica u botaničkoj bašti u Feniksu, napomenula je da na kaktuse saguaro, koji mogu narasti do 15-20 metara, jako utiče toplotni talas, koji dostiže i do 45 stepeni.

Mekju je pojasnila da kaktus može istrunuti iznutra i iznenada se prevrnuti zbog vrelih vremenskih uvjeta.

Istakla je da su kaktusi, poznati kao simbol Zapadne Amerike, snažno pogođeni toplotnim talasima već od 2020. godine.

Dodala je da su se mnogi kaktusi saguaro već osušili i uvenuli.

Dnevni avaz

Pretplatite se na BH-Reporter

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Dobrodošli na BHReporter

Izgleda da upotrebljavate program za blokiranje oglasa. Sadržaj našeg portala za sve čitatelje je u potpunosti besplatan. Stoga, jedini izvor prihoda našeg portala su oglasi koji omogućava kontinuiran i neometan rad redakcije te osiguravaju nezavisno i nepristrasno novinarstvo.